Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokračujeme ve výcviku..

27. 1. 2008

Od minula jsme už ve výcviku trochu poskočily a to dokonce tak, že už mám pocit, že Brandy všechno umí. Tedy určitě ne všechno, ale to, co normální pes potřebuje umět, aby přežil v psí i lidské společnosti a byl plně ovladatelný. Velmi se mi taky osvědčil klikr. Pes mnohem dříve pochopí, že dělá něco správně a rychleji si to zapamatuje.


Dopilovaly jsme povej "ČEKEJ" - Brandy pochopila, že má zůstat na místě a setrvat, dokud neuslyší povel "VOLNO".

Teď trénujeme odložení za chůze, zatím má dny, kdy jí to jde skvěle a dny, kdy se bojí, že jí tam nechám a utíká za mnou. Zatím mě musí mít pořád na očích, nebo alespoň slyšet, kde se pohybuju.


"HAJÍ"
Tento povel už byl taková z nouze ctnost. Brandy si při něm lehne na bok - taková malá mrtvolka =o)). Cvičily jsme to pomocí klikru a velice rychle pochopila, co po ní chci. Vycházela jsem z povelu "lehni" a poté jí pomocí ruky převalila na bok - zároveň jsem vyslovila "hají" a klikla - poté hned odměna.

"VÁLEJ SUDY"
Další z nouze ctnost ;o). Vychází z naučeného povelu "hají", jen pamlsek jsem jí ukazovala po směru, kterým se měla převalit. Vyslovení povelu, klik, odměna. Toto jsme trénovaly o něco déle. Postupně jsem přidala i vizuální povel - rukou ve vzduchu vytvořit kruh, po směru převalování.

"POPROS"
Tento povel jsme asi trochu přetrénovaly, protože Brandy ho teď dělá neustále. Ať po ní chci cokoliv, téměř vždy po provedení požadovaného cviku, poprosí . Vypadá to tak, že pes sedí a přitom zvedne obě přední tlapky do vzduchu. Tohle jsme trénovaly také pomocí klikru, jinak by to bylo asi dost obtížné. Dala jsem povel "sedni" a pamlsek jsem dala psovi nad něj tak, aby na něj nedosáhla, ale tak, aby nebylo nutné se úplně zvedat. Brandy se po něm natahovala nejdříve jen hlavou a když zjistila, že takhle to nepůjde, trochu se zvýšila zvednutím předních pacek - ihned popros, klik a dostala pamlsek. Chce to také trochu cviku, ale jde to.

"PŘINES"
Tenhle povel Brandy již uměla, ale trochu jsem ho rozšířila o poznávání některých hraček. Zatím zvládá tři - pískací čepici, uzel a želvu. Nacvičovala jsem to s ní tím způsobem, že nejprve přinášela jen jednu hračku (myslím, že to byl uzel). Já vyřkla povel "přines uzel". Když zvládala uzel, přidala jsem další hračku. Důležité ale je, aby slova, která se budou pro jednotlivé věci používat, nebyla moc (nejlépe vůbec) foneticky (zvukově) podobná - aby se psovi neslévali v jedno stejné slovo.

"PLAZÍME SE"
Toto zatím trénujeme. Brandy se plazí za pamlskem, položeným v prostoru před ní. Zatím jí musím rukou trochu tlačit na záda, aby se nezvedala, sama to ještě neumí.


Občas si připadám, že si lidé musí myslet, že mám doma psa z cirkusu, protože když Brandy ví, že pro ni něco dobrého mám,tak než stihnu cokoli říci, předvede téměř vše co umí, jen aby už dostala dobrotu.
Kdybyste měl někdo nápad, co bych ji ještě mohla/měla naučit, tak neváhejte a napiště mi to do komentářů. Budu moc ráda, za jakoukoli inspiraci ;o) 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

inspirace z knížek?

(Natt, 30. 3. 2012 21:36)

Ahoj, upřímně smekám před super výcvikem!!!! :o)
Máme nové štěndo kokříka a taky chci pracovat na tom, abychom uměli víc než sedni a lehni :) Můžu se zeptat, jestli čerpáte z nějaké literatury?

Ráda bych se poradila i o dalších věcech, ale nechci zahlcovat komentáře, tak pokud by byla možnost vyměnit si s vámi pár emailů nebo jestli můžu i tady, byla bych moc ráda! :o)

Děkujueme Natalka + Žorž
natty@email.cz

Přines + lehni

(Re: Šikula, 21. 4. 2008 19:11)

Ahojky, Brandulaje šikovná, ale teď právě jde do puberty a moc se jí poslouchat nechce =o) - spraví to až nějaká dobrůtka, to pak předvádí hlavně to, co ji baví =o).
Ta vaše kokřička toho taky neumí zrovna málo ;o), celkem jste mě inspirovala - třeba zpívej mě nenapadlo!
A jak naučit přines? Zkuste jí to, co chcete aby přinesla hodit. Když to bude pro ni zajímavá hračka, tak za ní poběží. Pokud ji budemít v tlamě, ale nebude chtít přijít k vám, protože ví, že jí to vezmete, tak já jsem před Brandy couvala a ona za mnou šla. když už ji budete mít na pár kroků od sebe, ale ona bude stále váhat, tak jí zkuste nabídnout výměnu: hračka za pamlsek (na Brandy tohle fungovalo). Když hračku nechá na místě a poběží za vámi pro pamlsek..určo jí ho nedávejte. Polopaticky se s ní k hračce vraťte, dejte jí ji do tlamy, hračku si vezměte a dejte pamlsek.Pak už jen a jen moc trénujete pořád dokolečka! Ona to určitě pochopí. Postup k povelu "lehni" je vysvětlený ve článku "Pár mých zkušeností s kokří slečnou - povely". Snad vám to pomůže. Mějte se krásně Monika a Brandy

Šikula

(Mish, 21. 4. 2008 12:34)

Máte moc šikovného pejska,naš ekokřice umí o dost méně povelů:
sedni
tlapku (něco jako pac, ale dává jí do vzduchu)
pac
chodit u nohy - bohužel jen bez vodítka
ke mně
zazpívej (vyje)
popros (skáče po zadních nohách klidně přes celý obývák)
mrtvá (vyskočí a pak si okamžitě lehne na bok)
přines uměla,ale už zapomněla :(
dále čekej atd.
no a vůbec mi nejde naučit jí znovu přines + lehni, poradíš?
skoky na klín v pohodě
jo a ještě umí pusinku a tlapku rozlišuje levá/pravá